zpět na úvodní stránku

Praha

Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa a architektonický sen na Vltavě – to všechno je Praha, hlavní město České republiky. Je to také věčná inspirace umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Nejnavštěvovanější místa Prahy

Pražský hrad navštívilo v roce 2018 celkem 2,44 milionu návštěvníků, což nejnavštěvovanější památce Česka opět vyneslo první místo v žebříčku. Druhou pozici obsadila lanová dráha na Petřín (2,03 milionu návštěvníků), na třetí příčce skončila s 1,4 miliony návštěvníků pražská zoologická zahrada. Zkrátka nepřišla ani Petřínská rozhledna: čtvrté nejnavštěvovanější místo Prahy stojí v čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. Desáté místo v pražském seznamu pak patří zrcadlovému bludišti. A pokud budete chtít navštívit zoologickou zahradu v Troji, která se umístila na třetím místě, výlet můžete spojit s prohlídkou blízké Botanické zahrady: té v hlavním městě patří devátá příčka.

Krátká procházka Starým Městem vás dovede ke čtyřem památkám, které se umístily ve druhé desítce nejnavštěvovanějších míst hlavního města. Od impozantní Staroměstské radnice se známým orlojem na Staroměstském náměstí, které patří šesté místo, zamiřte do uliček Židovského města. Mezi nejvýznamnější památky na mnohasetletou historii pražských Židů patří synagogy: v žebříčku nejnavštěvovanějších míst patří pátá příčka Pinkasově synagoze, sedmá Klausové synagoze a osmá Španělské synagoze.

Nenechte si ujít prohlídku Pražského hradu, sídla českých knížat a králů. Rozsáhlý komplex paláců, kostelů, nádvoří a uliček všech slohových období v čele s gotickou katedrálou sv. Víta je společně s historickým jádrem města zapsán mezi památkami UNESCO.

Hrad, katedrálu, historické zahrady a další prostory můžete vnímat také jako jedinečnou klenotnici a galerii, ilustrující vývoj českých dějin. Na druhém nádvoří si prohlédněte Obrazárnu a Svatovítský poklad, výstavu klenotů a liturgických předmětů v kapli sv. Kříže, s dětmi se vypravte za Příběhem Pražského hradu do Starého královského paláce na třetím nádvoří, projděte se také Královskou zahradou k Letohrádku královny Anny a rozhodně nezapomeňte na pitoreskní Zlatou uličku s maličkými domky, jedno z nejromantičtějších míst hradního areálu.

Co byste měli znát z pražské historie

Chcete-li poznat nejslavnější pražské památky a velkou část historického centra, projděte se Královskou cestou, tedy trasou, po níž se kdysi ubíraly korunovační průvody českých králů a královen ke korunovaci do katedrály sv. Víta.

Vaším průvodcem může být třeba Jeho Veličenstvo král český a císař římský Karel IV., s jehož jménem se setkáte u řady pražských chrámů a památných míst. Možná se narodil v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, který využívá jako výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy. Odtud to máte jen pár kroků ke Staroměstské radnici se slavným orlojem, anebo na opačnou stranu Celetnou ulicí k Prašné bráně a Obecnímu domu, kde Královská cesta začíná.

Bludištěm uliček Starého Města dojdete až na Karlův most. Doplňují jej dvě věže, z nichž ta Staroměstská je považovaná za nejkrásnější gotickou bránu Evropy; na staroměstské straně kousek od začátku samotného mostu rovněž najdete Muzeum Karlova mostu. Na protilehlém malostranském konci mostu můžete po schodech sejít na malý romantický ostrov Kampa  anebo pokračovat dál Mosteckou ulicí na Malou Stranu, kde vás oslní krása barokního chrámu sv. Mikuláše. Nerudovou ulicí pak vystoupáte až k terase před Pražským hradem, odkud se otvírá oslnivý výhled na město.

SEKRETARIÁT KONGRESU
GUARANT International spol. s r.o.
Českomoravská 19, 190 00  Praha 9
Tel.: +420 284 001 444
E-mail: kongresdidc@guarant.cz | Web: www.guarant.cz


© 2024 GUARANT International spol. s r. o.